Sluchadla

Využití sluchadel ke korekci sluchových poruch je dnes běžnou praxí. U malých dětí je velmi důležité korigovat sluchovou poruchu co nejdříve. U dětí s vrozenou sluchovou poruchou by mělo dojít k indikaci sluchadel již během prvního roku života. Sluchadla přiděluje dítěti lékař - foniatr. Ten by také měl doporučit klinického logopeda, který bude řídit rehabilitaci vašeho dítěte. Lékař Vám vysvětlí, jakým způsobem byste se měli o sluchadla starat a jak s nimi zacházet.

U dospělých pacientů se přidělují sluchadla v případě, že porucha sluchu způsobuje člověku problémy s komunikací. Ideální je, když dospělí nosí sluchadla na obou uších. Často však z finančních důvodů volí pouze jedno sluchadlo. Někdy se stává, že starší lidé mají jisté předsudky a sluchadlo odmítají. Nepopiratelné je, že využití sluchadel zkvalitňuje komunikaci člověka s okolím, brání pocitu izolace a zpříjemňuje každodenní život.

Typy sluchadel

Sluchadlo je v podstatě speciální zesilovač. Na jeho vstupu je mikrofon, vlastní zesilovač je buď analogový, nebo digitální, a na výstupu je sluchátko či miniaturní reproduktorek. Digitální sluchadla při správném nastavení přinášejí vždy bohatší a kvalitnější přísun zvuků a v hlučném prostředí dokážou zajistit komfortnější poslech a lepší srozumitelnost řeči než sluchadla analogová.

  • Kapesní sluchadla: tato sluchadla vypadají jako malá krabička, která obsahuje mikrofon a zesilovač, sluchátko je na kablíku, zakončeno koncovkou. Tento typ sluchadel je určen například pro nejmenší děti (do 1 - 2 let věku) nebo bývá přidělován starším pacientům, kteří nejsou schopni obsluhovat závěsné sluchadlo.
  • Závěsná sluchadla: tento typ sluchadla má všechny části umístěny v jednom pouzdře. Toto malé pouzdro se nosí zavěšené za uchem, je zakončené speciálně vytvořenou koncovkou, která se nosí ve zvukovodu.
  • Nitroušní sluchadla: tato sluchadla jsou malinká a nenápadná, zavádí se do boltce, nebo přímo do zvukovodu. Jsou více náročná na údržbu.
  • Brýlová sluchadla: tato sluchadla používají především dospělí pacienti. Nosí se umístěna v brýlových nožičkách za uchem.

Rady k používání sluchadel

Pokud sluchadlo nepoužíváte, mělo by být vypnuté. Pokud sluchadlo nebudete několik dní používat, vyjměte baterie. Baterie uchovávejte na chladném, suchém místě a sluchadlo otřete.

  • Sluchadlo nesmí být vystaveno vysokým teplotám nebo vlhkosti.
  • Sluchadlo musíte vyjmout před sprchováním a před koupelí.
  • Sluchadlo musíte vyjmout před použitím vysoušeče vlasů, laku na vlasy nebo jiných sprejů.
  • Sluchadlo nesmíte mít při krátkovlnné diatermii, rentgenu, magnetické rezonanci, CT nebo podobných radiačních vyšetřeních a léčbách.

Sluchová vada, byl to šok!

Klárka byla už od narození to nejhodnější miminko. Skoro neplakala, jen spinkala nebo se spokojeně usmívala. Proto …

Můj kamarád koktá

„V soso-v sobotu hrají f-f f klubu Jaři!“ Takto nás častuje informacemi Tomáš, náš kamarád, o kulturním dění …

Náš syn dlouho nemluvil

Můj syn Marek začal navštěvovat soukromou mateřskou školu. S mluvením na tom nebyl nijak valně, ale počítala jsem …