Začalo vaše dítě chodit do mateřské školy, nastoupilo do první třídy a najednou nemluví?
Z logopedického hlediska pak hovoříme o tzv. elektivním mutismu. Ne vždy musí být tato ztráta řeči spojená s nástupem do školního nebo předškolního zařízení. Někdy se stává, že dítě přestává verbálně komunikovat s určitými osobami, nebo jen v určitém prostředí. Často přestává mluvit např. u lékaře, s učitelkou v MŠ nebo ve škole. S dětmi a s rodinou ovšem komunikuje normálně. Další příčinou může být také nějaký traumatický zážitek, jako smrt někoho blízkého, konflikty v rodině, stěhování, nepřiměřené tresty a nároky na dítě.
Pokud máte podezření, že vaše dítě trpí elektivním mutismem, požádejte pediatra o doporučení ke klinickému logopedovi a klinickému psychologovi. Ti provedou vyšetření dítěte. Je pravděpodobné, že budou nejdříve potřebovat mluvit s vámi, rodiči o samotě, aby dítě nebylo zbytečně vystaveno stresu.
Pokud dítě nemluví v MŠ, ve škole nebo jen s určitými osobami, dbejte na to, aby nebylo dítě do řeči nuceno. Velmi důležité je komunikovat s dítětem tak, aby mohlo reagovat neverbálně. Vždy dítě chvalte za každý pokus o jakýkoliv typ komunikace. Upozorněte učitele, nebo osoby se kterými dítě nemluví, že na něj nemají naléhat.
Při logopedické terapii se osvědčila skupinová terapie, protože dítě se lépe adaptuje mezi dětmi, než když má komunikovat na individuální logopedické terapii pouze s dospělým člověkem. Rozhodně není vhodná hospitalizace dítěte v nějakém stacionáři, či jiném zařízení. Tato separace by mohla být pro dítě velmi stresující. Výjimkou jsou však případy, ve kterých je příčinou vzniku mutismu nevyhovující rodinné prostředí.
Elektivní mutismus může odeznít také bez zásahu odborníka. Někdy dítě zkrátka jen potřebuje čas.